Etiket: Film

Yazı
Yuvaya Dönüşün Hikayesi: Karınca

Yuvaya Dönüşün Hikayesi: Karınca

Nazif Tunç’un yönettiği , insanın istemeden yaptıklarından sorumlu olup olmayacağını tartışan, bir yandan Kur’an’daki bir sureden ve eski bir menkıbeden ilham alarak son derece iyi bir hikaye anlatımı ortaya koyan Karınca filmi seyirciyle buluştu.

Yazı
Postmodern Bir Kalemle  Sinemanın Gizli Yüz’ü

Postmodern Bir Kalemle Sinemanın Gizli Yüz’ü

Gizli Yüz Türkiye’deki auteur sinemasının unutulmaz filmleri arasında yer alan, Orhan Pamuk’un kaleminden yazılmış Ömer Kavur’un perspektifinden çekilmiş ilginç bir filmdir. Gizli Yüz’de bir yandan bir fotoğrafçının ağır bir atmosfer yaratımıyla aşkını arayış yolculuğuna eşlik ederken, diğer yandan postmodernizmin sinemaya yansımasına tanık oluruz.

Yazı
A Separatıon

A Separatıon

Asghar Farhadi’nin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği A Separation, sizi bir aile trajedisinin tam ortasına taşıyor. Dalga dalga büyüyen bir ayrılık fikrinin bu denli karmaşık hale gelmesi sizi hem şaşırtacak hem de tanıdık bir hikayeye sürükleyecek.

Yazı
Niçin Sanat Filmlerinde Yolların Çoğu Tarkovski’ye Çıkar?

Niçin Sanat Filmlerinde Yolların Çoğu Tarkovski’ye Çıkar?

Andrey Tarkovski şüphesiz sanat filmlerinde çoğu zaman gözden kaçan, anlamsız gelebilen göndermeler, ithaflar ve esinlenmelerin kaynaklarından birisidir. Onun sanat filmlerinde oluşturduğu ağırlığın yarattığı atmosferi anlamak ve yorumlamak da onun sinemaya bakışını ve yaklaşımını bilmeyi gerektirir.

Yazı
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

Yönetmen koltuğunda Amy Seimetz’in oturduğu She Dies Tomorrow filmi ruhsal hastalıkların virüs gibi bulaşıcı olduğu takdirde hayatımızın nasıl olacağını ele alıyor. Ölüm konusu ile doğrudan ilgilenen bu özgün film pandeminin insanlar üzerindeki etkisini anlamak için bire bir!

Yazı
La Jetée

La Jetée

Geleceğin, geçmişin ve şimdinin insanla olan ilişkisini La Jetee filminde ele alan Chris Marker, tüm bunları eşsiz bir sinema anlatısı olarak sunarak kendine sanat tarihinde kocaman bir yer açıyor.

  • 1
  • 2