Cahide Sonku’nun Hayatı Dizi Oluyor

Türk sinemasının ilk kadın yıldızı ve ilk kadın yönetmeni olarak bilinen Cahide Sonku’nun hayatı Netflix’te izleyici ile buluşacak.

Türk sinemasının ilk kadın yıldızı ve ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku’nun yaşamı, Eyüphan Erkul’un ‘Cahide: Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz’ romanından esinlenerek dizi olacak.

1989 yılında TRT 1 ekranlarında Cahide Sonku’yu anlatan mini bir dizi izleyicilerle buluşmuştu. 5 bölümlük bu dizinin başrollerinde Rutkay Aziz, Hale Soygazi ve Uğur Polat yer almıştı.

Önümüzdeki aylarda Netflix’te yayınlanması planlanan yeni bir ‘Cahide Sonku’ dizisi gündemde. Yapımını BKM’nin, yapımcılığını Nermin Eroğlu’nun üstleneceği dizinin yönetmen koltuğunda ise Özcan Alper oturacak. Ödüllü filmlere sahip Alper, ilk defa bir dizi için yönetmen koltuğuna geçecek. Filmde yer alacak oyunculara dair net bir bilgi ise paylaşılmadı.

Cahide Sonku, 27 Aralık 1919 tarihinde Yemen’in başkenti Sana’da dünyaya geldi. 18 Mart 1981’de ise İstanbul’da yaşamını yitirdi. Asıl ismi Cahide Serap ‘tır. Türk sinema ve tiyatro oyuncusu olan Sonku aynı zamanda ilk kadın film yönetmeni unvanı ile değer buluyor.

Yorum Yap

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.