3700 Yıllık ‘Gülücük’ Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde

4 yıl önce Karkamış Antik Kenti’ndeki kazı alanında bulunan ve üzerinde bir “gülücük” bulunan 3 bin 700 yıllık matara, Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergilenecek.      

Günümüzde Türkiye ve Suriye toprakları içerisinde kalan Karkamış’ta, İtalya Bologna Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nikolo Marchetti’nin başkanlığında ve İstanbul Üniversitesi Hititoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Peker’in de yardımcılığında yürütülen kazı çalışmalarında dönemin tarihine ışık tutacak birçok arkeolojik eser, çivi yazılı tablet ve mühürler ortaya çıkarılmıştı.

Yürütülen kazı çalışmaları sonucu bir de Orta Tunç Çağı’na ait bir ‘matara’ bulundu. Günümüzden yaklaşık 3 bin 700 yıl öncesine ait olduğu belirlenen eserin tarihi kadar üzerinde bulunan “gülücük”  de dikkatleri topluyor.

Dünyanın ‘en eski gülücüğü’ Hitit döneminden kaldığı düşünülen gülücüklü matara, Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde kıymetli eserler arasında sergilenecek.

Eserin yakın zamanda müzede yerini alacağını aktaran müze müdürü Özgür Çomak, “Bu eserimizin bütün müzecilik işlemlerini bitirdik. İlk bulunduğu zamanda çok parçalı halde çıkmıştı. Restore edildi, restore edildikten sonra şu an bulunduğumuz salonda geçici sergilemeyle ziyaretçilerimize sunmayı düşünüyoruz.” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.